MONTAŻ SŁOWNO-MUZYCZNY pt. "JESTEŚ PILGRZYMEM NA TEJ ZIEMI"
 

Z POTRZEBY SERCA

 

W polskiej kulturze maj - to miesiąc wyjątkowy. Urzeka wtedy piękno przyrody ojczystej, a doniosłość historycznych wydarzeń splata się ze słowami Litanii Loretańskiej: Święta Maryjo…, Święta Boża Rodzicielko…, Królowo Pokoju…, Królowo Polski - módl się za nami! Właśnie w maju 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, który jako Ojciec Święty Jan Paweł II przeżył w maju 1981 roku zamach na swe życie. A potem w tym samym miesiącu dziękował Matce Bożej w Fatimie za cudowne ocalenie. Dlatego maj to czas szczególnego hołdu oddawanego Maryi przez Papieża – Polaka.

        Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostku, by uczcić pamięć Największego Rodaka, nie bez przyczyny, przygotowała w maju montaż słowno-muzyczny pt.: „Jesteś Pielgrzymem na tej ziemi”. Dwukrotnie odgrywany podczas Misji Świętych spektakl zgromadził liczną widownię. Premierowa odsłona dla uczniów odbyła się w poniedziałek 11.05.2009 r., natomiast 15.05.2009r. swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Leszek Bieniek Burmistrz Brzostku, Pani Zofia Skórska Przewodnicząca Rady Miasta i wielu innych znamienitych Gości.

        Patronem tegorocznego widowiska był Program Integracji Społecznej, w ramach którego powstał projekt dotyczący dziejów Ojca Świętego.

Przygotowana sztuka, w której udział wzięło ponad stu artystów - dzieci i dorosłych, przedstawiała pielgrzymki papieskie. Odtwórcą roli głównej - Jana Pawła II był ks. Henryk Maguda proboszcz parafii św. Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie, który zdobył ogromne uznanie podczas ubiegłorocznego spektaklu „Jesteś Pielgrzymem na tej ziemi”. Na scenie pojawili się również: Kardynał Stanisław Dziwisz - w rolę którego wcielił się Grzegorz Staniszewski, Matka Teresa z Kalkuty - s. Marinella Gentilini, Wanda Półtawska - Elżbieta Bednarczyk, Adam Bachleda-Curuś - Wiesław Tyburowski.

        Brzostecka podstawówka, na czas spektaklu, niczym magiczna kula zmieniała swój wizerunek. Przez chwilę stała się Krakowem, który oczekiwał na wieści z Rzymu i z zapartym tchem śledził wyniki konklawe. Gdzie miejscowi studenci radowali się z wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Była Watykanem, strzeżonym przez Gwardię Papieską. Miejscem, gdzie odbywały się audiencje takich osobistości jak: Dalajlama, królowa Elżbieta, księżna Diana, Michaił Gorbaczow, Jaser Arafat, Fidel Castro, Żydów, wyznawców prawosławia, rektorów wyższych uczelni, przyjaciół i znajomych. Przez moment stała się Meksykiem, celem pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego. Gdzie doszło do spotkań z miejscowa ludnością, która witała Papieża tańcem i piosenką oraz składała mu dary w podzięce za wizytę. Afryką, której czarnoskórzy mieszkańcy przy dźwiękach lokalnych rytmów radowali się ze spotkania z ukochanym Janem Pawłem II. Indiami, gdzie doszło do spotkania z Matką Teresą oraz rodowitymi Hindusami w przepięknych regionalnych strojach. Tu Ojca Świętego obdarowano wieńcem z kwiatów lotosu i zapoznano go z lokalnymi rytuałami.

        Ostatnią metamorfozą szkoły było Zakopane. Papież podczas górskich wędrówek spotkał bacę, który nie rozpoznawszy Go opowiadał o Największym z Górali, który właśnie przybył z dalekiego Rzymu. W stolicy Tatr witali Jana Pawła II: Adam Bachleda-Curuś w towarzystwie góralki i małego górala, w rolę którego wcielił się najmłodszy aktor 3-letni Maciuś Krajewski. Górale w szczególny sposób cieszyli się ze spotkania z Papieżem, śpiewali dla niego przyśpiewki i piosenki, nie zabrakło również tańca zbójnickiego.

        By wprowadzić zebranych w klimat pielgrzymek papieskich, szczególną uwagę poświęcono strojom wszystkich występujących aktorów. Przepiękne, barwne i precyzyjnie wykonane kostiumy zwróciły uwagę niejednego widza. Niezwykła charakteryzacja, zwłaszcza mieszkańców Czarnego Lądu, Meksyku i Indii, oddawała specyfikę wizyt. Warto wspomnieć również o gustownej dekoracji, która uświetniła cały spektakl. Specjalnie przygotowana na tę okazję scena sprawiła, że każdy mógł dostrzec nawet najmniejsze szczegóły. Doskonale przygotowany do występu szkolny chór zadbał o stronę wokalną montażu. Licznie wykonywane pieśni, które przez całe życie towarzyszyły Papieżowi podrywały wszystkich zebranych do wspólnego śpiewu.

        Przybyli na występ goście nie kryli wzruszenia i zadowolenia z tego, iż mogli obejrzeć tak podniosły spektakl. Wielu nie potrafiło i nie chciało ukryć łez wywołanych przez wspomnienie naszego Wielkiego Rodaka.

        Wszystkim, którzy wspierali i przyczynili się do powstania tego wyjątkowego przedsięwzięcia artystycznego należą się podziękowania.

        Warte przeżycia są takie chwile zwłaszcza, gdy wypływają one z potrzeby serca i służą w odkryciu tego, co pozostawił dla nas i potomnych NAJDOSTOJNIEJSZY PIELGRZYM NA TEJ ZIEMI - JAN PAWEŁ II.

atsz

Zobacz więcej zdjęć