Uroczystość z okazji beatyfikacji Papieża Jana Pawła II

3 maja 2011 r.

     Uroczystość z okazji beatyfikacji Papieża Jana Pawła II rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Proboszcza Jana Cebulaka. Eucharystia została poprzedzona złożeniem kwiatów przed wizerunkiem Ojca Świętego przez Pana Leszka Bieńka – Burmistrza Brzostku i Panią Zofię Skórską – Przewodniczącą Rady Miejskiej w obecności pocztów sztandarowych i delegacji.

     Po Mszy Świętej orszak, który tworzyli duchowni, przedstawiciele władz gminnych i samorządowych, straż pożarna, kombatanci oraz mieszkańcy gminy, przy dźwiękach muzyki kapeli „Brzostowianie” przemaszerował do Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostku. Przybyłych witała „papieska gwardia” oraz dzieci w krakowskich strojach, które wręczały kolorowe foldery teatralne.

     Wszystkim udzielała się niecodzienna atmosfera podwójnego święta – Matki Bożej Królowej Polski i rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niedawna beatyfikacja Jana Pawła II sprawiła, że ten dzień był jeszcze bardziej wyjątkowy. Licznie przybyłych gości zaskoczyła wspaniała dekoracja, a szczególnie stojące przed sceną papieskie papamobile. Spektakl „Droga do Świętości” rozpoczęła Pani Maria Przebięda – dyrektor szkoły zwracając się do zebranych słowami zachęcającymi do czynienia dobra. Odniosła się do nauk papieskich, które dają wskazówki jak stać się lepszym człowiekiem i stworzyć tym samym namiastkę „nieba na ziemi”. Sztuka, w której wzięło udział ponad stu czterdziestu artystów – dzieci i dorosłych przedstawiała życie Papieża oraz Jego pielgrzymki. Odtwórcą głównej roli – Jana Pawła II był ks. Henryk Maguda Proboszcz Parafii pw. św. Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie. W rolę malutkiego Karolka Wojtyły wcielił się Patryk Szarek, a rodziców Emilię i Karola Wojtyłów zagrali Renata i Andrzej Szarek. Lolka w wieku szkolnym zagrał Mateusz Sobczyk. Na scenie pojawili się również Kardynał Stanisław Dziwisz – ks. Artur Michalski, Matka Teresa z Kalkuty – s. Marinella Gentilini, Wanda Półtawska – Jolanta Synowiecka, Jadzia – Irena Ogórek oraz Adam Bachleda-Curuś – Wiesław Tyburowski. Podczas audiencji i licznych podróży Papież spotykał takie osobistości jak: Lecha Wałęsę z żoną, królową Elżbietę, Georga Busha, Jasira Arafata, Dalajlamę oraz przedstawicieli różnych wyznań, artystów, sportowców, ludzi nauki i kultury. Ponadto pokłon złożyło Papieżowi nowopowstałe Koło Gospodyń z Brzostku – Kazimiera Gotfryd, Wanda Szarek, Władysława Żyguła, Janina Śpicha, Anna Wójcik.

     Jednym z tematów spektaklu były papieskie pielgrzymki, dlatego na scenie pojawiali się barwni i rozśpiewani Meksykanie, czarnoskórzy tancerze, egzotyczni mieszkańcy Indii. Zawsze jednak najbliższe nam są pielgrzymki do Ojczyzny, a było ich wiele i… jakby za mało… . Tutaj ukazana została szczególna wizyta w Zakopanem, gdzie słowem i tańcem uroczysty hołd, u stóp krzyża na Giewoncie złożyli polscy górale.

     Nie zabrakło również wspomnień z czasów młodości Karola Wojtyły, ciężkiej pracy w kamieniołomach, czasów spędzonych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i turystycznych wypraw z młodzieżą.

     Poruszająca była także scena rozmowy Ojca Świętego z jego niedoszłym zabójcą Ali Agcą, który mógł się przekonać o ogromnej sile Matki Boskiej z Fatimy.

     Publiczność entuzjastycznie reagowała na występy najmłodszych artystów, Julitki i Norbusia w stroju górali oraz Maciusia – małego strażaka. Bardzo podobały się również tańce: brzostowiak, krakowiak, zbójnicki, murzyński, hinduski i meksykański. Pięknie zaprezentowały się również dzieci z Kamienicy Dolnej w tańcu nowoczesnym, hip-hopie i piosence „Kocham cię życie”. W ciągu 150 minut spektaklu rozbrzmiewały donośne pieśni śpiewane przez chór szkolny z wykorzystaniem perfekcyjnego akompaniamentu.

     Wszyscy aktorzy biorący udział w spektaklu „Droga do Świętości” wspaniale odegrali powierzone im role, występując w barwnych i precyzyjnie wykonanych kostiumach. Przedstawienie prowadziło dwoje narratorów – Julianna i Kamil, którzy wprowadzali publiczność w klimat każdej sceny.

     Przybyli na występ goście (około 500 osób) nie kryli wzruszenia i zadowolenia z tego, iż mogli uczestniczyć w tak spektakularnym wydarzeniu.

     Wszystkim, którzy wspierali i przyczynili się do powstania tego wyjątkowego przedsięwzięcia artystycznego należą się podziękowania: ks. Proboszczowi Henrykowi Magudzie z Nowego Żmigrodu, Panu Leszkowi Bieńkowi – Burmistrzowi Brzostku, ks. Proboszczowi dr. Janowi Cebulakowi, ks. Arturowi Michalskiemu, Pani Zofii Skórskiej – Przewodniczącej Rady Miasta w Brzostku, społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamienicy Dolnej na czele z Panią Dyrektor, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku, konstruktorom papamobile, Szanownym Rodzicom.

atsz

Zobacz więcej zdjęć